Yakalanan göçmen sayısı 65 bini aştı

0
560
views

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin denizde, jandarma ve emniyet birimlerinin de karada yılın 3 ayında yaptıkları operasyonlarda yakalanan göçmen sayısı 65 bini aştı
– Göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan bin 500’ü aşkın şüpheliden 40’ı yabancı uyruklu yaklaşık 400 kişi tutuklandıYılın 3 ayında yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçmek için denizde ve karada “umuda yolculuğa” çıkan 65 bini aşkın göçmen yakalandı.

Bu süre içerisinde, göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan bin 500’ü aşkın şüpheliden 40’ı yabancı uyruklu yaklaşık 400 organizatör tutuklandı.

Ülkelerindeki iç savaş, ekonomik ve siyasi belirsizlikler gibi çeşitli nedenlerle vatanlarını terk eden ve Avrupa’da daha iyi bir yaşam hayal eden göçmenlerin umuda yolculukları son dönemde azalsa da devam ediyor.

Yasa dışı yollardan gerçekleştirilen bu yolculuğa karşı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Ege ve Akdeniz’de, jandarma ve emniyet birimleri ise Yunanistan ve Bulgaristan’a komşu Edirne ve Kırklareli ile Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya gibi illerde denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

– Karada denizdekinden 2 kat fazla göçmen yakalandı

Yılbaşından bu yana jandarma ve emniyet birimleri karada 42 bin 500 göçmeni yakalarken Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de Ege ve Akdeniz’de 22 bin 707 göçmen yakalandı.

Göçmenlerin yasa dışı yollardan geçmeye çalıştıkları güzergahların başında Çanakkale ve İzmir geldi. İzmir’in Dikili, Çanakkale’nin Ayvacık, Balıkesir’in Ayvalık ilçelerinden Midilli Adası’na, İzmir’in Çeşme ve Karaburun ilçelerinden Sakız Adası’na geçme girişimlerinin yoğunluğu dikkati çekti.

Ölüm riskinin yüksekliği nedeniyle deniz yoluyla umuda yolculuğa çıkmak istemeyen göçmenler ise Edirne ve Kırklareli’nden sınırı geçmeye çalıştı.

İzmir’de yaklaşık 17 bin, Çanakkale’de yaklaşık 16 bin, Edirne ve Kırklareli’nde 5 binin üzerinde, Balıkesir’de 2 binin üzerinde, Antalya’da bine yakın, Muğla’da bin 500 civarında, Aydın’da binin üzerine göçmen umuda yolculuğa çıkamadan yakalandı.

– Yabancı organizatör sayısı artıyor

Yasa dışı göçe karşı yürütülen çalışmalar kapsamında gözaltına alınan göçmen kaçakçılığı yapan tacir sayısı da her geçen gün artıyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 52 şüpheliyi gözaltına alırken toplamda ise yıl başından bu yana bin 700’ün üzerinde zanlı yakalandı.

Göçmenlerin yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçişlerini organize ettikleri iddiasıyla mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 40’ı yabancı uyruklu olmak üzere 400’e yakını tutuklandı.

Tutuklananlar arasında 14 Suriye, 7 İran, 7 Irak, 3 Özbekistan, 2 Ukrayna, 2 Bulgaristan, birer de Rusya, Pakistan, Filistin, Cezayir ve Afgan uyruklu kişi bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here