Suriye’de bir bayramı daha buruk karşılayan sığınmacılar

0
872
views

Suriye – Türkiye sınır hattı boyunca, sınırın Suriye tarafındaki sığınmacı kamplarında yaşayan halk bayram namazı için camileri doldurdu.

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib ilinde sığınmacı kamplarında derme çatma çadırlarda yaşayan halk, bayram dualarını savaşın bitmesi ve bir sonraki bayramda evlerinde olmak için etti.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Atme sığınmacı kampında yaşayan çocuklar da bayram namazının ardından kendileri için kurulan oyun parklarına akın etti.

– “Bayram atmosferini yaşamıyoruz”

Atme de yaşayan Ebu Üsame AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Beş yıldır kampta yaşıyorum. On bayramı burada geçirdim. Bayram atmosferini yaşamıyoruz çünkü ağabey, kardeş, anne, çocuk hepsi ayrı bir yerde.” dedi.

Üsame, “Bayram demek, aile fertlerinin bir arada olması demektir. Ancak Beşşar Esed rejimi bunu bizden aldı. İnşallah en yakın zamanda evlerimize döneriz.” ifadelerini kullandı.

Sığınmacı kampında yaşayan Ebu en Nur da “Ben ve ailem yaklaşık 6 yıldır kampta yaşıyoruz, 12 bayramı çadırlarda geçirdik. En çok ettiğim dua zafere ulaşıp evlerimize dönmek ve bir sonraki bayramı evimizde karşılarız.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here