Myanmar yöneticileri hakkında suç duyurusu

0
180
views
– Avukat Hasan Bozdaş, Rohingyalı Müslümanlara yönelik soykırım suçları işledikleri gerekçesiyle Myanmarlı yöneticiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
 Avukat Hasan Bozdaş, Rohingyalı Müslümanlara yönelik soykırım suçları işledikleri gerekçesiyle Myanmarlı yöneticiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bozdaş, suç duyurusunda Myanmar Birliği Cumhuriyeti’nin 22 üst düzey yöneticisi hakkında soykırım, insanlığa karşı suçlar, işkence ve tahkikat sonrasında tespit edilecek diğer suçları gerekçe gösterdi.

Suç duyurusunun açıklamalar kısmında, Rohingyalara yönelik soykırım ve insanlığa karşı suçların kısa tarihsel süreci, Myanmar’da Müslüman Rohingyalara yönelik insan hakkı ihlalleri, 2017 ve sonrasında yaşanan suçlar, Birleşmiş Milletler(BM) İnsan Hakları Konseyi’nin raporu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi kararına ilişkin detaylı bilgiye yer verdi.

Sınır tanımayan doktorların tespitlerinin de yer aldığı suç duyurusunda, tespitlere göre, 2017’de başlayan şiddet olaylarının ilk ayında çoğunluğu çocuk 9 bin 400 Rohingyalının öldürüldüğü, bunların 730’unun 5 yaş altı çocuklar olduğu aktarıldı.

Suç duyurusunda yer verilen İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre ise “Myanmar Ordusunun 25 Ağustos 2017’de Arakan eyaletinde gerçekleştirdiği etnik temizlik operasyonu, büyük bir insani krize yol açmıştır. 650 bin den fazla kişi Bangladeş’e tecavüz, soykırım, yağma, kundaklama gibi tehditlerden ötürü göç etmek zorunda kalmıştır.” denildi.

Suç duyurusunun sonuç ve talep kısmında ise şunlar kaydedildi:

“Haklarında ihbar ve şikayette bulunduğum Myanmar Birliği Cumhuriyeti’nin mevcut ve eski devlet başkanları ile yardımcıları, mevcut ve eski kabine üyeleri; mevcut ve eski ordu yöneticileri ve mensupları ile söz konusu suçlara iştirak eden asker, bürokrat, siyasi ve sivillerin tespit edilmek suretiyle, haklarında gerekli tahkikatın yapılması ve haklarında kamu davası açılarak ülkemiz nezdinde yargılanmalarına karar verilmesini talep ederim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here