Musul’da referandum karşıtı gösteri

0
593
views
ITC’nin Musul sorumlusu Efendioğlu:
-“Referandum sonrası Irak’ın bölünmesinden endişeleniyoruz. Ülke, adım adım bölünmeye giderken sessiz kalamayız, tepkimizi demokratik yollarla dile getireceğiz”

Irak Türkmen Cephesi (ITC), Musul kent merkezinde, 25 Eylül tarihinde yapılması planlanan referandumun iptal edilmesi için gösteri düzenledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) aldığı referandum kararına karşı ITC Musul İl Teşkilatı tarafından düzenlenen gösteriye kent merkezinde yaşayan yüzlerce Türkmen katıldı.

ITC’nin Musul sorumlusu Muhammed Efendioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul vilayeti sınırlarında yaşayan Türkmenlerin, IKBY ile Bağdat arasındaki tartışmalı bölgelerde referandumun yapılmasını kabul etmediğini belirtti.

Musul’da yaşayan Türkmenler ve Arapların, tartışmalı referandum konusunda hemfikir olduğunu söyleyen Efendioğlu, terör örgütü DEAŞ’ın elinden henüz kurtarılan kent sakinlerinin yeni bir çatışma ortamına girilmesinden endişe duyduklarını dile getirdi.

Efendioğlu, “Referandum sonrası Irak’ın bölünmesinden endişeleniyoruz. Ülke, adım adım bölünmeye giderken sessiz kalamayız, tepkimizi demokratik yollarla dile getireceğiz.” dedi.

DEAŞ’ın bölgedeki tehdidinin ortadan kalkmadığını hatırlatan Efendioğlu, örgütten sonra ülkede yeni bir kaos ortamının meydana gelmesi tüm etnik ve dini unsurların en büyük korkusu olduğunu aktardı.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül tarihinde referandumun yapılacağını bildirmişti.

Erbil yönetiminin tek taraflı kararıyla düzenlenecek referandumun Musul’un batısındaki Sincar ilçesiyle doğusundaki Başika ve bazı beldeleri de kapsadığı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here