Mısır’da Uygur Türklerinin gözaltına alınması

0
613
views
Mısır Hak ve Özgürlükler Komisyonu ile Düşünce ve İfade Özgürlüğü Derneği, Uygur Türkü öğrencilere yönelik ihlalleri kınadı

KAHİMısır’daki iki insan hakları kuruluşu, Uygur Türkü öğrencilere yönelik ihlalleri kınayarak gözaltındakilerin serbest bırakılmasını istedi.

Mısır Hak ve Özgürlükler Komisyonu ile Düşünce ve İfade Özgürlüğü Derneği tarafından yayımlanan ortak raporda, Uygur Türkü öğrencilerin, keyfi tutuklama, gözaltı, zorla kaybetme ve seyahat yasağı gibi ihlallere maruz kaldığı belirtildi.

Elde edilen tanıklıklara göre 90 ila 120 kişinin gözaltında olduğu bilgisine yer verilen raporda, Mısır polisinin bazı Uygur Türklerini havaalanları ve limanlarda gözaltına aldığı, 12’sinin de sınır dışı edilerek Çin’e gönderildiği yönünde haberlere ulaşıldığı ifade edildi.

Mısır yönetimine, Uygur Türklerinin alıkonulduğu yerler, kaç kişi oldukları ve alıkonulma nedeni hakkında açıklama yapma çağrısında bulunan insan hakları kuruluşları, hiçbir hukuki dayanağı olmadan gözaltında tutulan Uygurların serbest bırakılmasını talep etti.

Mısır güvenlik güçleri, geçen temmuz ayında ülkede yaşayan Uygur Türklerinin bulunduğu çeşitli mekanlara baskınlar düzenleyerek bazılarını gözaltına almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here