İsrail askerleri Batı Şeria’da 1 okul ve 7 barakayı yıktı

0
1500
views

İsrail askerlerinin, Batı Şeria’nın güneyindeki Nablus kentinde Filistinlilere ait bir okul ve 7 barakayı, “ruhsatsız oldukları” gerekçesiyle yıktığı bildirildi.İsrail askerlerinin, Batı Şeria’nın güneyindeki Nablus kentinde Filistinlilere ait bir okul ve 7 barakayı yıktığı bildirildi.

Nablus’a bağlı Beyt Furik Belediye meclisi üyesi Munadil Haneni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin Nablus’un doğusundaki Harbet Tana köyünde “ruhsatsız oldukları” gerekçesiyle 1 okul ve ev olarak kullanılan 7 barakayı yıktığını belirtti.

Haneni, yıkılan okulun köyde tek olduğunu kaydederek, içerisinde eğitim gören 26 öğrencinin okulsuz bırakıldığını, barakalarda hayatını sürdüren onlarca Filistinlinin de evsiz kaldığını ifade etti.

İsrail makamları, evlerin “C” bölgesinde ruhsatsız inşa edildiğini iddia ediyor.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18’i kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, “güvenliği” İsrail’e devredilirken, yüzde 61’ini kapsayan “C bölgesi”nin “idare ve güvenliği” İsrail’e bırakılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here