İdlibli yetimlerin eve dönüş için umutlu bekleyişi

0
705
views
– Hatay’daki yetimhanede yaşayan Suriyeli çocukların ülkelerine dönme umudu, TSK’nın İdlib kentine başlattığı intikalle arttı
– Vatanlarından uzak büyüyen savaş mağduru çocuklar, ülkelerine huzurun gelmesi için Türk askerine dualar ediyor
– İdlibli 14 yaşındaki Hammudi:
– “Türk askerine Suriyelilere yaptıkları için minnettarız. İnşallah saldırılar biter de yakınlarıma, köyüme kavuşurum”
  Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Astana mutabakatı çerçevesinde İdlib’e başlattığı intikal, Suriyeli yetimlerin evlerine dönme umutlarını arttırdı.

TSK’nın İdlib’deki gerginliği azaltma bölgesine başlattığı intikal, Suriye’deki bölge halkının yanı sıra Türkiye’ye sığınan Suriyeliler tarafından da umutla izleniyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Suriyeliler için açılan Yasemin Yetimhanesi’nde kalan savaş mağduru çocuklar da ülkelerine huzurun gelmesi  ve evlerine dönebilmek için dualar ediyor.

Yetimhanede annesi ve 2 kardeşiyle kalan 14 yaşındaki Rabia Hammudi , AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yıl önce İdlib kentine yapılan varil bombalı saldırıda babasını kaybettiğini belirtti.

Kendilerinin ise Türkiye’ye kaçtığını aktaran Hammudi, “Türk askerine Suriyelilere yaptıkları için minnettarız. İnşallah saldırılar biter de yakınlarıma, köyüme kavuşurum. Biz geldik ancak babamın mezarı, arkadaşlarımız, akrabalarımız orada. Onlara kavuşmak için gün sayıyorum.” diye konuştu.

İdlib kırsalındaki köylerinin bombalanması üzerine geçen yıl Türkiye’ye sığınan 12 yaşındaki Eye Yunis de saldırıda babası ve 2 akrabasını kaybettiğini aktardı.

Annesi ve kardeşiyle Reyhanlı’ya geldiklerini ve buradaki yetimhanede kaldıklarını kaydeden Yunis, “Recep Tayyip Erdoğan’a bize bugüne kadar yaptıkları için teşekkür ediyoruz. Türk askeri orada huzuru sağlasın diye dua ediyoruz çünkü vatanımızı çok özledik.” dedi.

Yetimhane sorumlularından kendisi de İdlibli olan Ali Isbeh de 3 yıldır Türkiye’de yaşadıklarını anlattı.

Yetimhanedeki ailelerin TSK’nın İdlib’e intikalini yakından takip ettiğini belirten Isbeh, şöyle konuştu:

“Suriyeliler, Türk askerinin bizlerin huzuru ve savaşın bitmesi için orada olduğunu biliyor ve onlara dualar ediyor. Buradaki aileler de Suriye’de kalan yakınlarıyla görüşüp her gün gelişmeler hakkında bilgi alıyor. Hepsinin tek hayali, saldırıların bitmesi ve evlerine dönmek. İnşallah bu yakın zamanda gerçekleşir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here