Filistin’in sembol ismi Bergusi’den Fetih ve Hamas hareketlerine çağrı

0
301
views

RAMALLAH (AA) – İsrail hapishanesinde 16 yıldır tutuklu bulunan Filistin direnişinin sembol isimlerinden Mervan el-Bergusi, Filistin iç bölünmüşlüğünün sona erdirilmesi amacıyla Hamas ve Fetih hareketi liderlerinin bir araya gelmesi çağrısı yaptı.

Filistin Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (MESARAT) tarafından işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kenti ile İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde aynı anda video konferans sistemiyle “Ulusal birliğe giden yol için kapsamlı öneriler” adı altında bir konferans düzenlendi.

Fetih Hareketi Merkezi Komite Üyesi Bergusi adına konferansa eşi Fedva el-Bergusi katılarak Bergusi’nin mesajını okudu.

Bergusi mesajında, Filistin’in bölünmesini sona erdirecek ve ulusal birliğe kavuşacak kapsamlı bir ulusal konferans düzenlemek üzere, Fetih ve Hamas hareketi liderlerinin bir araya gelmesi çağrısında bulundu.

Toplantının ardından düzenlenecek olan ulusal konferansa tüm Filistinli tarafların katılımının sağlanması gerektiğine vurgu yapan Bergusi, İsrail vatandaşı olan Filistinlilerin temsilcilerinin de katılmasıyla kadınların ve gençlerin katılımının sağlanmasını istedi.

Bergusi, ötekileştirmeye son verilmesi gerektiğini belirterek, “Dışlama ve ötekileştirmeye son verilmeli, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) de dahil, hükümet ve devlet başkanlığında ortaklık sağlanarak, genel seçimlere gidilmelidir.” dedi.

Filistin’in sembol ismi Bergusi, 1987’de yaşanan ilk İntifada’nın önemli aktörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda 2000 yılındaki İkinci İntifada da önemli rol oynayan Mervan el-Bergusi, 2002’den bu yana İsrail’de tutuklu bulunuyor.

İsrail mahkemesi, Bergusi hakkında 5 kez müebbet ve 40 yıl hapis cezası vermişti.

– Filistin iç bölünmüşlüğü

Filistin’de yapılan 2006 seçimlerinde galibiyet elde eden Hamas’ın Gazze’de yönetime geldiği 2007’den bu yana Filistin topraklarında siyasi bölünmüşlük yaşanıyor.

Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011’de Mısır, Şubat 2012’de ise Katar arabuluculuğunda uzlaşı görüşmeleri yapılmasına rağmen üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.

Fetih ve Hamas, 23 Nisan 2014’te birlik hükümeti kurulması, genel ve başkanlık seçimlerinin yapılması konusunda bir uzlaşı anlaşması metni imzalamıştı. Uzlaşı hükümeti 2 Haziran 2014’te kurulmuş ancak iki tarafın siyasi ayrılıkları sebebiyle hükümet, İsrail ablukası altındaki Gazze’de görevini yerine getirememişti.

Son olarak Mısır’ın başkenti Kahire’deki müzakereler kapsamında 12 Ekim 2017’de Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren “uzlaşı anlaşması” imzalanmıştı. Fetih ve Hamas hareketleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bu anlaşmanın da uygulanmasında zorluklar yaşanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here