Doğu Guta’da kuşatmaya rağmen eğitim

0
702
views
– Esed rejiminin başkent Şam’da ablukada tuttuğu Doğu Guta’da okulları saldırılarda yıkılan çocuklar, eğitime harabe bir mescitte devam ediyor
Suriye‘nin Başkenti Şam’da Beşşar Esed rejiminin sıkı askeri kuşatmasındaki Doğu Guta’da öğrenciler, okulları rejimin saldırılarında yıkıldığı için derslere harabe bir mescitte devam ediyor.

Esed rejiminin saldırıları, Şam’ın doğusunda yer alan ve yaklaşık 400 bin sivilin 5 yıldır ablukada tutulduğu Doğu Guta’da okul binalarına ciddi ölçüde hasar verdi.

Bölgenin Astana süreci çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınması saldırıları nispeten azalttı. Bu nedenle çocuklarını okula gönderen ailelerin sayısı arttı.

Doğu Guta’nın Merc ilçesinin 3 bin nüfuslu Hoş el-Salihiyye beldesinde saldırılarda bir kısmı çökmüş mescit çocukların yeni okulu oldu.

Kapılarını çocuklara açan mescitte, yaklaşık 100 öğrenci ders almaya başladı.

Altı sınıfta ders gören çocuklara biri kadın, 9 öğretmen ders veriyor.

Sabah erken saatlerde mescide gelen öğrenciler, öğle namazı öncesi derslerini bitirip evlerine dönüyor.

Mescitteki tek kadın öğretmen İman Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 190 metrekarelik mescitte daha fazla yazı tahtasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Muhammed, yazı tahtası yetersiz olduğu için silinir kalemle konu anlattıklarını belirtti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), dün son dönemde oldukça sıkılaşan ablukanın son bulması için Birleşmiş Milletlere (BM) çağrı yapmıştı.

Doğu Guta bölgesi insani yardım sorumlusu Emin Muhammed Saur da geçen hafta yaptığı açıklamada, bölgede gıda, ilaç, akaryakıt ve hiçbir temel ihtiyaç maddesinin kalmadığını söylemişti.

Rejimin askeri ablukasının sıkılaştırmasının ardından dar gelirli aileler, okul malzemelerinin tedarikinde zorluk yaşıyor.

Aylık geliri yaklaşık 25 bin Suriye lirası (196 lira) olan aileler, okula gönderdikleri her bir çocuğun kitap, defter, kalem gibi masrafları için en az 5 bin Suriye lirasını (yaklaşık 39 TL) gözden çıkarmak zorunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here