Arakanlı hafız, çocuklara Kur’an eğitimi vermek istiyor

0
632
views
Myanmar askerleri ve Budist milliyetçilerce 25 Ağustos'ta başlatılan katliamlardan ailesiyle kaçarak 6 günde Bangladeş'e gelen Arakanlı Kur'an kursu hocası Ali Cuhar, kamplarda Kur'an-ı Kerim eğitimi vermek istiyor. ( Sefa Şahin - Anadolu Ajansı )
Myanmar askerleri ve Budist milliyetçilerce başlatılan katliamlardan ailesiyle kaçarak 6 günde Bangladeş’e gelen Arakanlı Kur’an kursu hocası hafız Cuhar, kamplarda Kur’an eğitimi vermek istiyor
– Cuhar:
– “Arakan‘da 25 hafız yetiştirdim. Burada da yine çocuklara Kur’an-ı Kerim eğitimi vermek istiyorum. Çocuklara eğitim verebileceğim güzel bir ortam yok. Şu an yapım aşamasında olan birkaç cami var. Oralar bittikten sonra eğitimlere devam edeceğim”
 – Myanmar askerleri ve Budist milliyetçilerce 25 Ağustos’ta başlatılan katliamlardan ailesiyle kaçarak 6 günde Bangladeş’e gelen Arakanlı Kur’an kursu hocası Ali Cuhar, kamplarda Kur’an-ı Kerim eğitimi vermek istiyor.

Cox’s Bazar’daki kampta yaşayan 45 yaşındaki Cuhar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Myanmar askeri güçlerin ve Budist milliyetçilerin 25 Ağustos’ta başlattığı sürgün ve katliamdan eşi ve çocuklarıyla kaçarak Bangladeş sınırına geldiğini söyledi.

Aç ve susuz yürüyerek 6 günde Bangladeş’e ulaştıklarını belirten Cuhar, şöyle devam etti:

“20 yıldır Kur’an kursu öğreticiliği yapıyorum. Arakan‘da haftada 5 gün öğrencilere ders veriyordum. 25 hafız yetiştirdim. Burada da çocuklara Kur’an-ı Kerim eğitimi vermek istiyorum. Burada çocuklara eğitim verebileceğim güzel bir ortam yok. Şu an yapım aşamasında olan birkaç cami var. Oralar bittikten sonra eğitimlere devam edeceğim.”

Kur’an-ı Kerim ve elifba kitabının kamplarda bulunmadığını ifade eden Cuhar, bu konuda hayırseverlerden yardım istedi.

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının bölgeye yardım getirdiğini aktaran Cuhar, “Yardımlar sayesinde Türklerle ilk defa görüştük. Dünyadan sadece kendi haklarımızı istiyoruz. Kimliklerimizin geri verilmesini, halkımızın ve vatanımızın olmasını istiyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here