ABD basınında ‘BM’nin Kudüs kararı’ geniş yer buldu

0
1357
views
ABD basınında Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Trump’ın Kudüskararını eleştiren karar tasarısının BM Genel Kurulunda kabul edilmesi geniş yer buldu.

ANKARA (AA) – ABD basını, Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilmesini manşetlerine taşıdı.

  • Kudüs tasarısı ABD’nin tehditlerine rağmen BM’de kabul edildi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karar tasarısının kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz
  • Kudüs tasarısı Avrupa basınında geniş yer buldu
  • İsrail, BM’nin Kudüskararını kınadı
  • BM’de Türkiye’ye Kudüsövgüsü
  • Bakir İzetbegovic’ten ‘Kudüs‘ oylaması açıklaması
  • Trump’ın yardımları kesme tehdidi işe yaramadı
  • ‘Dünya ABD ve İsrail’in yalnızlığını gördü’

ABD’nin tehditlerine rağmen, Trump’ın Kudüs‘ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyan kararını eleştiren tasarının BM Genel Kurulunda 9’a karşı 128 oyla kabul edilmesi ABD basınında geniş yer buldu.

CNN haberi, “Haley’in tehdidine rağmen BM, Trump’un Kudüskararını kınama yönünde oy kullandı” başlığıyla duyurdu.

#Canlı: Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Kudüs oturumu yapılıyor https://t.co/jYNi5YLnyn

— AA Canlı (@AACanli) December 21, 2017Kararın, ABD’nin tehditlerine karşın ezici çoğunlukla kabul edildiğine değinilen haberde, oylamanın ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in, Trump’ın kararının kınanması yönünde oy kullanılması halinde ABD’nin dünya genelinde fon sağlama konusunda iki kez düşüneceğini söyleyerek yayımladığı direkt tehdidin ardından yapıldığına dikkat çekildi.

Reuters: BM’de 120’den fazla ülke Trump’a meydan okuyarak Kudüs kararını kınadıReuters, “BM’de 120’den fazla ülke Trump’a meydan okuyarak Kudüs kararını kınadı” başlığıyla verdiği haberde, 120’den fazla ülkenin BM Genel Kurulunda Trump’a karşı geldiğini belirtti.

Haberde, Trump’ın lehte oy kullanan ülkelere finansal yardımı kesme tehdidinin, Filistin ile ilgili alınan diğer kararlarda olduğundan daha fazla ülkenin çekimser ya da ret oyu kullanmasında etkili olmuşa benzediği değerlendirmesinde bulunuldu.

New York Times: BM Genel Kurulu, Trump’a karşı gelerek, ABD’nin Kudüs kararını kınadı

New York Times gazetesi de haberi, “BM Genel Kurulu, Trump’a karşı gelerek, ABD’nin Kudüs kararını kınadı” başlığıyla servis etti.

Haberde, dünya devletlerinin çoğunun, Trump’ın tehdidini görmezden gelerek ve ABD’nin Kudüs kararının geçersiz olduğunu belirterek ABD’yi sert bir şekilde payladığı yorumu yapıldı.

Kararın bağlayıcı olmadığı ve bu nedenle daha çok sembolik bir anlam taşıdığı vurgulanan haberde, orantısız oy sonuçlarının, Trump yönetiminin Kudüs‘ün statüsüyle ilgili 50 yıllık uluslararası bir fikir birliğine meydan okuyan kararının dünya siyasetinin huzurunu kaçırdığı ve ABD’nin diplomatik yalnızlığına katkıda bulunduğunu ortaya koyduğu kaydedildi.

Amerika’nın Sesi: BM, ABD’nin Kudüs‘ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını ezici çoğunlukla reddettiAmerika’nın Sesi (VOA) söz konusu gelişmeyi, “BM, ABD’nin Kudüs‘ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını ezici çoğunlukla reddetti” ifadesiyle aktardı.

Washington Post: BM, ABD’nin Kudüs kararını yankılanarak reddettiWashington Post gazetesi de “BM, ABD’nin Kudüs kararını yankılanarak reddetti” başlığını kullandığı haberde, ABD’nin pervasız uyarılarına rağmen “İsrail’in İşgal Altındaki Doğu Kudüs ve Filistin Topraklarındaki Faaliyetleri” başlıklı karar tasarısına 128 ülkenin destek verdiğini bildirdi.

Haberde, oylamanın yalnızca Trump’a değil aynı zamanda ABD’nin, fonları kesmekle tehdit ederek oylar üzerinde hakimiyet kurmak için yürüttüğü baskı kampanyasına da sert bir azar olduğu vurgusu yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here